SON DAKİKA

Ege’nin İncisi İzmir’in En Güzel Semtlerinden biri GÜZELBAHÇE…

İzmir’in kıyı ilçelerinden biri olan Güzelbahçe yarıSONY DSCmada bölgesinde bulunur. Güzelbahçe, İzmir’in yarımada bölgesinde yer alan ilçelerinden biridir. Kuzeyinde Ege Denizi olan Güzelbahçe; Konak, Narlıdere, Seferihisar ve Urla ile komşudur. İlçenin İzmir merkeze uzaklığı 24 km’dir.
Toplam 9 mahalleden oluşan Güzelbahçe’nin sahil şeridinin uzunluğu 6,5 km’dir. Bu sahil şeridi Narlıdere ile Zeytinalanı arasında kalır. Bu sahil şeridinde geçtiğimiz yıllarda çevre düzenlemeleri yapılmış, yürüyüş alanları ile plajlar halkın kullanımına açılmıştır.

web1Güzelbahçe, İzmir-Çeşme otoyolu üzerinde bulunur. Bu ilçenin özellikle ticaret ve turizm alanında canlılık kazanmasını sağlamıştır. Deniz kenarında olması, doğal güzelliklere sahip olması ve kolay ulaşılabilir olması gibi etkenler sayesinde özellikle hafta sonları İzmir’lilerin sıklıkla ziyaret ettiği bir bölgedir. İzmir Güzelbahçe’de yaşayan nüfusun büyük çoğunluğu tarım ve balıkçılıkla uğraşmaktadır. İlçede büyük sanayi kuruluşu bulunmamaktadır. Halk geçimini tarımsal üretimden ve balıkçılıktan sağlamaktadır. İlçenin deniz kıyısında yer alması balıkçılığın yaygın olmasını sağlamıştır. Güzelbahçe’de buna bağlı olarak oldukça büyük bir balık pazarı vardır. Güzelbahçe’nin balık restorantları da İzmir’de meşhurdur. Güzelbahçe’de yapılan spor etkinliklerinin en bilinenleri ralli yarışları ile paraşütle atlamadır. Her yıl farklı dönemlerde bu spor dallarına yönelik etkinlikler düzenlenmektedir.

web2

Her yıl farklı dönemlerde bu spor dallarına yönelik etkinlikler düzenlenmektedir.
Uluslararası dağ bisiklet yarışmaları da bu semtimizde yapılmaktadır. Türkiye’nin 3 askeri lisesinden biri olan Maltepe Askeri Lisesi de Güzelbahçe’de yer almaktadır. İzmir’in kolay ulaşılabilir bir noktasında yer alan Güzelbahçe’ye şehrin farklı noktalarından ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Toplu taşıma olanaklarının fazla olduğu Güzelbahçe’ye aynı zamanda özel araçlarla da kolaylıkla gidilebilmektedir. İzmir-Çeşme otoyolunun araç ulaşımı için en çok tercih edildiği güzergahtır.

web3Güzelbahçe her ne kadar balık restorantlarıyla yaygın ve meşhur olsa da kahvaltıları da meşhurdur. Sabahların vazgeçilmezi kahvaltının en güzelini Güzelbahçe’de denize sıfır manzarayla doğayla iç içe yapabileceğiniz birçok mekanı var. Özellikle hafta sonları İzmir’lilerin en fazla uğrak noktası burasıdır.

web4Güzelbahçe’nin Yalı Mahallesi’nde vapur iskelesinin bulunduğu meydanda Haziran-Eylül ayları arasında her sene Gece Pazarı kurulur. Gece Pazarı’nda açık ve kapalı olmak üzere 100’e yakın stant konulur. Stantlarda giysiden takıya, gıdadan çantaya kadar hemen her kesimin ihtiyaç duyduğu ürünler satışa sunuluyor. Bunun yanı sıra alışveriş yaparken denize sıfır bir ortamda denizin dalga sesleri eşliğinde közde dibek kahvesi içerek keyifli vakitler geçirebiliyorsunuz. Gece Pazarı’nın yanı sıra Temmuz ayından itibaren her gece farklı günlerde bir şair ve yazar okuyucularıyla buluşuyor. Çeşitli açık hava konserleri gibi organizasyonlar da düzenleniyor. Bunların yanı sıra Güzelbahçe Kültür Sanat Merkezi’nde de her hafta etkinlikler oluşturuluyor. Tiyatro, konser vb. gibi. Eğlenceye doymayan Güzelbahçe’ye herkes mutlaka uğramalı.

Nurgül Tuna

Yorumlar

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*