SON DAKİKA

Tarih dolu İTALYA, Roma

İtalya’nın en turistik şehri ve başkenti olan Roma.
Tarihine sahip çıkmış, çağlara tanıklık eden, mimarisi, kültürü ve insanlarıyla dikkat çekmektedir. Muhteşem sarayları, yüzyıllık kilise ve bazilikaları, antik kalıntıları, anıtları, heykelleri, sanat eserleri gibi birçok şeyle dünyanın en zengin şehirlerindendir. Bunların yanı sıra, günümüzde alışveriş ve harika yemekleri ile canlı gece hayatına da ev sahipliği yapmaktadır.
Roma ‘da ulaşım oldukça kolay. Metro veya otobüs ile birçok yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

IMG_6614

Flavianus Amfitiyatro adıyla da bilinen Kolezyum (Colosseum) İmparatorlar tarafından Gladyatör dövüşleri için yapılmış mükemmel bir yapıdır. Aslında sadece Gladyatör dövüşleri değil sonrasında savaşların tekrar canlandırıldığı bir tiyatro sahnesi, halk gösterileri, hayvan avcılığının da yapıldığı bir eser haline dönüşmüştür. Daha sonra barınma yeri, iş dükkanları gibi çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. MS 80 yılında tamamlanmış ve yaklaşık 55 bin kişiliktir.
Mutlaka görülmesi gereken yerler;
II. Vittoria Emanuele Anıtı
Casrel Sant ‘Angelo
Palatino Tepesi
Borghese Bahçeleri
İspanyol Merdivenleri
Pantheon , Vatikan
Aziz Petrus Bazilikası
Galleria Borghese
Fontana di Trevi
Piazza Navona
Pantheon tüm tanrıların tapınağı anlamına gelmektedir. İlk olarak Antik Roma’nın tüm tanrıları için tapınak olarak inşa edilmiş bir yapıdır. Tüm Roma yapıları içinde en iyi korunmuş olanı ve muhtemelen de dünyada döneminin en iyi korunmuş binasıdır. İlk başta içerisinde pagan tanrı heykelleri varken, kilise tarafından bu heykeller yok edilmiş, Pantheon da bir katolik kilisesi haline getirilmiştir. Bu kubbenin çapı 43 metredir. Ve buna rağmen içine yağmur girmez.

Yorumlar

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*