SON DAKİKA

Eğitimci Serdar Bilgin ile yeni nesil sınav soruları üzerine söyleşi

Ülkemizin genç nüfusu hızlı bir şekilde arttığından dolayı gençlerin daha iyi okullarda ve iyi bölümlerde okuma konusundaki kaygıları ve rekabetleri de artıyor. Öğrenciler açısından eğitim sistemimizin en kritik yol ayrımlarından biri merkezi sınavlardır. Bu sınavlarda elde edilen başarı neticesinde mutlu ve kaliteli bir hayatın kapıları aralanır.

Çocukları için daha iyi bir eğitim ve gelecek hazırlamak isteyen aileler, daha iyi bölümlerde okumak isteyen gençler istedikleri okulu kazanmak için yoğun çaba sarf ediyor. Aileler, verimli ve kaliteli bir sınava hazırlık süreci geçirip çocuklarının iyi bir okul kazanmaları için ellerinden gelen tüm çabayı ve zamanı etkin bir şekilde değerlendirmek istiyor. Univerist Eğitim&Danışmanlık ve Sınav Merkezi’nden Eğitim Uzmanı Serdar BİLGİN’le yeni nesil YKS ve LGS soruları ve yapılması gerekenler üzerine konuştuk.

Sınavlarda ne değişti?

Eğitim Uzmanı Serdar BİLGİN yayımlanan örnek soruların bütün olarak incelendiğinde soru mantığının değiştiğinin görüldüğünü belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Liselere Giriş Sınavı (LGS) örnek sorulara bakıldığında sorular daha uzun ve görsel ağırlıklı sorulardan oluşmaktadır. Önceki sınavlarda sorular bir iki kazanımla çözülürken yeni nesil sorularda soruyu çözebilmek için birçok kazanımı bir ara getirip çözümlemesi gerekmektedir. Bu değişimle Öğrencilerin günlük yaşamında karşılaşacağı olayları soruda örneklemesi, farklı kazanımlarda öğrendiği bilgileri birlikte kullanılmasını öğrenmesi, görsel okuma ve şekil ve semboller arasındaki ilişkileri kurabilmesi ve sonuca işlem hatası yapmadan ulaşabilmesi gerekmektedir.”

Univerist Eğitim&Danışmanlık ve Sınav Merkezi’nden Eğitim Uzmanı Serdar Bilgin

Bu tip sınavlara hazırlanmak için tavsiyeleriniz nelerdir?

Başta LGS ve Üniversiteye Hazırlık TYT (Temel Yeterlilik Testi) olmak üzere Soruların çok yüksek akademik yeterlilik gerektirdiğini vurgulayan BİLGİN, “Bu tür soruları çözebilmek için ilkokul yıllarından itibaren öğrencilerin hazırlıklı olması ile birlikte mantık ve muhakeme gücünün üst seviyede olması gerekmektedir. LGS’ye hazırlanan öğrencilere önerim; her ay yayımlanan örnek soruları çözmeleri, çözemedikleri sorularla ilgili benzer soru tiplerini yayınevlerinden bulup benzer soru tiplerini öğretmenlerine sorup anlamaları olacaktır.”

Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Ziya SELÇUK yaptığı açıklamalarla “LGS’de, örnek soruların benzerleri geleceğini 2018 yılında yapıldığı gibi bir sürprizle karşılaşmamaları için soruları yayınladıklarını belirtmişti. Dolayısıyla bu tür sorular dışında soru çözerek sınava hazırlanmak sizi başarıya ulaştırmayacaktır” dedi.

Öğrencilerin yeni nesil soruları hızlı ve doğru sonuca ulaşarak çözebilmeleri için küçüklüklerinden itibaren sudoku, fark bulmaca, tangram (parçacıkları birleştirme), kelime avı, kakuro, resfebe gibi analiz ve sentez, görsel okuma gibi yönlerini geliştirici faaliyetlerde bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca uzun süre dikkat ve odaklanma gerektiren satranç, tenis v.b. benzeri gibi spor ve aktivitelerle uzun süre dikkatlerini dağıtmadan konsantrasyonlarını geliştirmelerini tavsyte etmekteyiz.

 

PISA nedir? PISA tarzı sorular hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir?

PISA nedir? 
Açılımı “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemler hâlinde, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırmadır.

PISA’nın amacı PISA’nın temel amacı, öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgi ve becerileri günlük yaşamda kullanma becerisini ölçmektir. Ayrıca gençlerimizi daha iyi tanımak; onların öğrenme isteklerini, derslerdeki performanslarını ve öğrenme ortamları ile ilgili tercihlerini daha açık bir biçimde ortaya koymaktır.

Öğrencilerin muhakeme yönlerini ön plana çıkarmayı, analiz ve değerlendirme yetilerinin güçlendirilmesinin istendiği bu soru tarzları; öğrencilerin ezbere dayalı ve sınav odaklı çalışmaya odaklanmalarından dolayı zorlanmalarına sebep olmuştur. Öğrenciler okul hayatlarında ilköğretimden itibaren eğitimini aldığı fakat sentezlerinin çok az yapıldığı sorularla yeni karşılaştıklarından dolayı zorlanmaktadır. Öğrencilerin ağırlıklı olarak not odaklı bir sınav anlayışına sahip olmaları böyle bir sınava girdiklerinde sınavdaki başarılarına olumsuz yönde etki ediyor.

Bunun yanı sıra PISA tarzı yeni tip sorular sadece öğrencileri değil öğretmenleri ve yayınevlerini de etkilemektedir. Yeni müfredatla uyum sağlamış yayınlara ulaşmak ve yeterince soru bulmak önceki yıllara nazaran daha da zorlaşmıştır. Öğretmenlerde çalışma hayatları ve gördükleri eğitimde bu tarz sorularla çok az karşılaştıkları için öğrencilerin beklentilerini karşılama konusunda yeterli olmamasına neden olmaktadır. Öğretmenlerin de tüm deneyimlerinin yanı sıra yeni soru tiplerini kabullenmesi ve uyum sağlamaları için ayrıca çalışma yapmalarını gerektirmektedir.

 

Bu konuda kurum olarak ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?

UNIVERIST Eğitim, Danışmanlık ve Sınav Merkezi olarak danışmanlık talebinde bulunan sınavlara hazırlık öğrencilerimiz için sınav odaklı öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı hizmeti vermekteyiz.

Motivasyon ve özgüven artırımına yönelik rehberlik çalışmaları, sınav kaygısının kontrol altına alınması ile ilgili çalışmalar, sınav takibi ve başarı grafiği ve eksik olduğu konular için çalışmalar gerekli gördüğümüz durumlarda eğitim uzmanlarımız tarafından eğitim ve rehberlik desteği vermekteyiz.

Ayrıca Türkiye’nin alanında en yenilikçi yayınevlerinin kurumlar için yapmış olduğu YKS (TYT-AYT) ve LGS Türkiye Geneli Deneme Sınavları kurumumuzda yapılmaktadır.

 


Merkez Ofis: Acıbadem Mah. Sarayardı Cad. No:62/6 Kadıköy/İstanbul
Tel: 0 (216) 706 11 54 – 0 (532) 767 37 20
www.univerist.com.tr  –  www.evdeozelders.com

Yorumlar

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*