SON DAKİKA

FİNAL İLE BAŞARI YAKININIZDA…

1979 yılında Anadolu’nun şirin bir kentinde 6 derslikle, 7 öğretmenle ve 17 öğrenciyle başlayan Final’in başarı öyküsü
bugünlerde ülkemizin dört bir yanında yer alan akademik liseleriyle, ortaokullarıyla, kurs merkezleriyle, özel öğretim
kurslarıyla yolculuğuna devam etmekte.
Bu sayımızda Final‘in yolculuğunda önemli duraklardan biri olacak ve uzun yıllar boyunca Koşuyolu’na hizmet edeceğini temenni ettiğimiz Koşuyolu Final VIP Özel Öğretim Kursumuza konuk olduk.
Koşuyolu Final VIP Özel Öğretim Kursu’nda gerçekleştirdiğimiz sohbette kurucu Emre Balçık Koşuyolu Final VIP’te
eğitim sisteminin “Bugünün çocuklarını dünün yöntemleriyle eğitirsek onların yarınlarından çalarız.” düşüncesi üzerine kurulduğunu belirterek Koşuyolu Final VIP’teki eğitimin tüm aşamaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu:

Koşuyolu Final VIP’te nasıl bir eğitim öğretim yöntemi izliyorsunuz?
Öncelikle Koşuyolu Final VİP olarak biz “Hiçbir başarının tesadüf olmadığına inanarak” çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmaları programlarken sorumluluğumuzun bilincinde olarak “butik bir ilgi” ve “deneyim” ile öğrencilerimizin hayatına dokunmak istiyoruz. Çünkü bunu yapabilecek tecrübe, bilgi ve isteğe sahip olduğumuzu biliyoruz. Koşuyolu Final VIP olarak çocuklarımızın sınavlarda ve ayrıca okullarında sorumlu oldukları müfredatı temelden alarak öğretiyoruz. Akademik bilgiyi aktarmanın yanı sıra öğrencilerimizin kendi başına çalışma alışkanlığı kazanmasını, farkındalığını artırarak verimli bir çalışma sistemi geliştirmesini ve tüm bu süreçte karşılaşabileceği sorunlarla başa çıkmasını kolaylaştırıyoruz

Peki, biraz önce bir cümle kullandınız: “Bugünün çocuklarını dünün yöntemleriyle eğitirsek onların yarınlarından çalarız.” Bunu biraz açar mısınız? Bu düşüncenizi nasıl hayata geçiriyorsunuz? Yıllardır hepimiz söyleriz. Hem anne baba olarak hem eğitimci olarak: “Her çocuk ayrı bir dünyadır.” Ancak bunu söylediğimiz halde çocuklarımıza bir şeyler öğretmeye çalışırken ya da onların sınavlara hazırlık sürecinde karşılaştıkları sorunları çözerken onlar için hep aynı, benzer kısacası “fotokopi yöntemler” kullanırız. Her çocuk farklı öğreniyorsa ve her çocuk farklı sorunlarla farklı şekillerde başa çıkıyorsa biz nasıl onlara aynı yöntemleri uygulayabiliriz? Bu onlara yaptığımız ve yapacağımız en büyük haksızlık olacaktır. Bu yüzden Koşuyolu Final VIP olarak her öğrencimizin ayrı bir dünya olduğuna inanarak hepsi için farklı öğrenme ortamları ve yöntemleri uyguluyoruz. Ayrıca rehberlik servisimiz ve eğitim koçluğumuz öğrencilerimizin karşılaşabileceği sorunları yine aynı yaklaşımla minimize etmekte. Ben şuna inanıyorum: Biz butik bir kurumuz. Eğer bunu iddia ediyorsak gösterdiğimiz ilgi ve uyguladığımız yöntemler de butik olmalı. İşte burada tam da bunu gerçekleştiriyoruz.

Ders dışı saatlerinizde nasıl çalışmalar yapmaktasınız?
Ders dışı saatlerimizde öncelikle öğrencilerimizin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayabilmek için onlara bilgi ve becerilerine göre ders çalışma programları oluşturuyoruz. Bu programlara göre çalışan öğrencilerimizin eksik olduğu konuları yaptığımız sınavlarla tespit edip hemen bunu çözmek için öğrencilerimizin öğretmenlerimizle birebir çalışabilecekleri bir ortam hazırlıyoruz. Ayrıca öğrencilerimizin soru çözme alışkanlığı kazanması ve çözmekte zorlandığı soruları o dersin öğretmenine sıcağı sıcağına sorabilmesi adına her gün soru çözüm saatleri organize ediyoruz. Tüm bunların yanında çocuklarımızın çalışma alışkanlığı kazanması, sınav ortamına adapte olması için her hafta düzenlediğimiz “kafes” uygulaması mevcut. Bu uygulamada 2-3 saat boyunca yani öğrencilerimizin girecekleri sınav süresince- öğrencilerimizi telefonlarından, birçok farklı uyarandan kısacası dış dünyadan soyutlayarak onların ders çalışmalarını sağlıyoruz.

Peki, bu süreçte öğrencilerinizin motivasyonunu arttırmak için neler yapıyorsunuz?
Sonuçta bu uzun bir maraton. Daha önce belirtiğim gibi: Biz her öğrencimizin farklı ihtiyaçları olduğunu ve farklı şekilde öğrendiğini bilerek başlıyoruz. Öğrencilerimizin motivasyonu noktasında rehberlik servisimiz ve eğitim koçluğumuz her hafta öğrencilerle bireysel olarak görüşmeler yapmakta ve öğrencilerin ihtiyaç duyduğu unsurları tespit etmekte. Sonrasında tespit edilen unsurlara göre bir yol haritası çizilmekte. Burada asıl önemli olan, bir doktor edasıyla hastalığa doğru teşhis koymak. Eğer doğru teşhisi koyarsanız operasyonu gerçekleştirmek çok kolay. Örneğin öğrencilerimizin zaman problemini çözmek için hemen ‘Hızlı Okuma’ seminerleri düzenledik. Çocuklarla aileler arasında oluşabilecek jenerasyon farklılıklarının soruna dönüşmemesi adına ‘Yeni Anne Baba Modeli’ seminerlerini organize ettik. Ve buna benzer daha birçok uygulama gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam edeceğiz

Benimsediğiniz ve uyguladığınız eğitim modelini daha ileriye taşımak adına planladığınız çalışmalar var mı?
Koşuyolu Final VIP olarak kırk yıllık tecrübemizle butik bir ilgi ve yaklaşımla oluşturduğumuz eğitim modelini daha geniş bir kitleye yaymak ve öğrencilerimizi daha erken dönemlerde alıp bu eğitim felsefesiyle yetiştirmek amacıyla Koşuyolu Final Anadolu Lisesi projesini gelecek yıl hayata geçirmek için şimdiden çalışmalara başladık.
***

Adres: Koşuyolu Mah. Katip Salih Sok. No:110 / Kadıköy / İstanbul
Telefon: (0216) 478 23 23 – E posta : kosuyolufinalvip@finalegitim.com.tr

Yorumlar

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*