SON DAKİKA

Göründüğünün ötesi

Ne yaşıyorsan hayatta ve yaşadıklarının sonunda bugünkü olduğun kişi olmak sana ait bir durumdur. Yani hiç kimse veya hiçbir olay bugünkü olduğun seni oluşturmamıştır. O kişilere ve olaylara verdiğin tepkiler, senin inançların, öğrendiklerin sonucu verdiğin tepkiler. Bütün mutluluk, hüzün, acı ne varsa hissettiğimiz bizim içimizde gelişir, dönüşür. Kendimizi güçsüz ve zayıf hissediyorsak eğer, tek nedeni düşüncelerimizi yükseltmeyi reddetmektir.
Eski inançlarımızdan vazgeçmek, yeni bakış açıları ve yeni fikirleri kabul etmekte ne kadar istekli olursak coşkulu bir yaşam ve geniş bir vizyonla kendimizdeki zayıflıkları iyileştirebileceğimize inanıyorum.
Evet yaşamımızda çok fazla olumsuzluk var. Evet çok fazla adaletsizlik te var. Ölümler, cinayetler ve hatta burada söylemeye dilimin varmadığı nice kötülükler.
Kolay değil her gün bu haberleri duymak, bunlarla baş edecek gücü kendinde bulmak çok zor. Ve en kötüsü de neresinden tutacağını ve bunları engelleyebilecek güce sahip olamadıkça insan olmanın çok ağır geldiği zamanları hepimiz sık sık yaşıyoruz. Belki de sistem dediğimiz şey bize bunu yapıyor ve bizi boyun eğme bilinci ile en kötü şekilde uyumluyor.
Hadi bir ayna al eline. Evet. Evet bir aynanın karşısına geç lütfen. Belki de çok uzun zamandır bakmamıştın kendine böyle.
Önce yüzüne bak, gözlerine, dudak kıvrımlarına, alnına. İyice belli olmaya başlayan çizgilerini görüyor musun? Gör kendini, dokun yüzüne lütfen. Belki iç geçireceksin yitip giden senelere, kalıpta acı verenlere kim bilebilir ki duygularını senden başka. Sıradan günlük şeyleri düşün. Zor geliyorsa kendine böyle bakmak sor kendine-Neye bakmak istemiyorum? Neden Kaçıyorum? Cesaret ve tüm dürüstlüğünle kendinle yüzleşmekten korkma. Gördüğünün ötesini görmek üzeresin. Bilinmeyen işte oradadır. Sabırla bakmaya devam edersen eğer; öncesi ve sonrası olmayan bir an içinde kalırsın bir süre. Göremediğin ama orada olduğunu bildiğin… Sonsuzluk gibidir ya da karanlık bir gökyüzü kaplar etrafını, belki öğlen güneşine bakarken gözlerinin kamaşması gibi. Varsın ama yoksun gibi. Zamanın, sınırların ötesinde gerçek bir boşluk anıdır. O bilge ve sonsuz olan, muhteşem bir varoluş yaratabileceğini sana gösterendir. Seni sana gösteren. Sana ilahi olanın kanalı olduğunu anlatan o boşluk anında belki de bir sürü sorularının kusursuz yanıtlarını bulacaksın. Sezgilerin ve kendine daha yakından bakma tutkun şimdiye kadar keşfettiğinden çok daha fazlasının içinde olduğunu söyleyecektir sana.
Kendimizi çeşitli yönlerden geliştirmeye, ruhsal ve zihinsel bakış açımızı genişletmeye ihtiyacımız var değişim yolculuğumuzda. Kendi gücümüzü keşfetmeye, başarısızlığın olmadığını, deneyimlerimizin kişiliğimizi oluşturan dinamikler olduğunu bilmeye ihtiyacımız var. Eğer her gün hayat gelişiyor ve yenileniyorsa ;güneş her şeye rağmen doğuyorsa; mevsimler ardı ardına geçip duruyorsa; yarın bugünden az olamazsın demektir. Yaşamın ruhunuzda aktığını hatırlamak için, kendinize daha yakından bakarak görünmeyenin ötesini görebilmek için, çoğalmak, büyümek, değişmek , dönüşmek için lütfen kendi gözlerinin içine bak ve kendini tüm çıplaklığı ile görmekten korkma.

Hülya Şahin
Profosyonel Hayat Koçu

Yorumlar

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*