SON DAKİKA

Kıvanç Tatlıtuğ

O, Gümüş’ün Mehmet’i, Menekşe ve Halil’in Halil’i, Aşk-ı Memnu’nun Behlül’ü, Kuzey ve Güney’in Kuzey’i, Kurt Seyit ve Şura’nın Seyit’i, UNICEF’in dünyadaki en genç “İyi Niyet Elçisi”….
O artık sadece bizim değil, bir çok dünya ülkesinin jönü…
Tatlıtuğ, şu günlerde “Cesur ve Güzel” dizisiyle yeniden evlerimize konuk olmaya hazırlanıyor. Yeni “Cesur”umuzla sizler için biraraya geldik, hayat hikayesini kendi ağzından dinledik.
Kıvanç Tatlıtuğ, 1983 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Tatlıtuğ soyadının alınış hikayesini bilmiyoruz ama Kıvanç’ın ailesi tatlıcı mesleğinin Adana’da tanınan isimlerindendir. Dedesi “Tatlıcı Şevket” olarak anılırmış, babası ise senelerce Mavi Köşe Pastanesi’nin işletmeciliğini yapmıştır. Ortaöğrenimini Yenice Özel Çağ Lisesi’nde tamamladıktan sonra babasının rahatsızlığı nedeniyle 1997 yılında ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etmiştir.

k2Basketbol Hayatı
Kendisini ilk olarak manken ve oyuncu olarak tanısak da ilk uğraşı spor olmuşutr Kıvanç Tatlıtuğ’un. Adana’da başladığı amatör basketbol kariyerini, İstanbul’a yerleştikten sonra profosyonelliğe taşımış, Ülkersporda 2 yıl, Beşiktaş’ta 1 yıl, Fenerbahçe’de 1 yıl oynamıştır. Beşiktaş’a döndüğü sırada sakatlanması ile basketbol hayatını noktalamak zorunda kalması hayatı için önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Mankenlik Kariyeri
Basketbola veda etmek zorunda kalmasıyla, annesi Nurten Hanım’ın da desteği ile iki yıl ajanslarla çalıştıktan sonra, 2002 Best Model of Turkey ‘de birinci olmuştur. Aynı yıl içerisinde Best Model of the World’e katılmaya hak kazanmış ve birinci seçilmiştir. Artık uluslararası camiada da tanınmaya başlayan yakışıklı oyuncu, Fransız mankenlik ajansı Success’ten gelen teklifle Paris’e yerleşip ve bir buçuk yıl orada yaşamıştır.

Ve oyunculuk…
Paris’te yaşadığı dönemde, bir çok oyunculuk teklifi alan Tatlıtuğ, çocukluğundan beri ilgi duyduğu oyunculuğa yönelmek üzere teklifleri değerlendirmeye karar vermiştir. Türkiye’ye dönüş hikayesi böyle başlamıştır yakışıklı oyuncunun. Okan Bayülgen’den ve Devlet Tiyatrosu oyuncusu Laçin Ceylan’dan oyunculuk eğitimi alarak, oyunculuğa ilerleyen yolda sağlam bir adım atmıştır Kıvanç Tatlıtuğ.
Daha sonraki projelerine ise hepimiz aşinayız.
İlk deneyimi, 2005 yılında “Gümüş” dizisindeki Mehmet karakteri olmuş ve bu karakter Songül Öden’in oynadığı Gümüş karakteriyle birlikte Arap ülkelerinde de büyük beğeni kazanmıştır. “Gümüş”ün ardından, “Menekşe ile Halil”de Halil karakterini canlandıran oyuncunun ilk sinema deneyimi “Amerikalılar Karadeniz’de 2” adlı film olmuştur.
Kariyerinin en önemli dönüm noktası ise 2008’de Beren Saat’le başrolünü paylaştığı Aşk-ı Memnu dizisinde canlandırdığı “Behlül Haznedar” karakteri olmuştur. Behlül ile yengesi Bihter’in (Beren Saat) yaşadıkları yasak aşkı konu alan dizi, adından oldukça söz ettirmiştir. Behlül Karakteri, başarılı oyuncuya “36.Altın Kelebek Ödüllerin”de “en iyi erkek oyuncu ödülü” ile birlikte Galatasaray Üniversitesi, İstek Özel Semiha Şakir Lisesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Beykent Üniversitesi’nden “en iyi erkek oyuncu” ödüllerini getirmiştir. “Ramiz Dayı”nın torunu Sekiz karakteri ile 2010 yılında Ezel dizisine konuk oyuncu olarak katılmıştır. Bunun dışında birkaç reklam filminde de yer almıştır. “Kuzey-Güney”de Buğra Gülsoy’la başrolü paylaşan Tatlıtuğ’un çok beğeni aldığffdfdı bu dizi 39. Altın Kelebek Ödülleri’nde kendisine “en iyi erkek oyuncu” ödülünü bir kez daha getirmiştir. Ayrıca “Kuzey” karakteri, başarılı oyuncuya 10. Yıldız Teknik Üniversitesi Ödülleri “en iyi erkek oyuncu”, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD Oscars) “yılın erkek oyuncusu”, Galatasaray Üniversitesi İşletme Kulübü “yılın en iyi erkek dizi oyuncusu”, 11. ROTABEST Ödülleri “yılın en iyi erkek dizi oyuncusu”, Quality of Magazine “en quality erkek oyuncu”, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi “en beğenilen dizi sanatçısı” Magazin Gazetecileri Derneği 18. Altın Objektif Ödülleri “yılın en iyi drama dizisi erkek oyuncusu”, 11. Yıldız Teknik Üniversitesi “en beğenilen erkek dizi oyuncusu”, Yeditepe Üniversitesi Dilek Ödülleri “en iyi erkek oyuncu “ ödüllerini getirmiştir.

2013’te Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği şiirsel hayatı konu alan Kelebeğin Rüyası adlı filmde Mert Fırat ile başrolleri paylaşmıştır. Başarılı oyuncu, II. Dünya Savaşı döneminde Zonguldak’ta yaşayan ve genç yaşta veremden ölen şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayat hikayesinin anlatıldığı “Kelebeğin Rüyası” filminde, veremli şair Muzaffer karakterini canlandırmıştır. Tatlıtuğ bu rol için 20 kilo vermiştir. Tatlıtuğ bu rolüyle eleştirmenlerden tam not almıştır. Bu rol, onun için söylenen “yakışıklı” sıfatının yanına “başarılı” sıfatını ekleten film olmuştur belki de… Muzaffer rolü genç yıldıza Magazin Gazetecileri Derneği 19. Altın Objektif Ödüllerinde “en iyi erkek sinema oyuncusu”, 18. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri “yılın en başarılı erkek oyuncusu”, 46. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri “en iyi erkek oyuncu” ödüllerini getirmiştir.

2014 yılında Kurt Seyit ve Şura’da başrolleri Farah Zeynep Abdullah ile birlikte paylaşmıştır. Beklenen ilgiyi görmeyen bu diziden sonra televizyona ara veren Tatlıtuğ, Eylül ayında çekimleri başlayan “Cesur ve Güzel” dizisindeki “Cesur” karakteri ile ekranlara dönüyor. Başrollerini Tuba Büyüküstün ile paylaşacaği dizi Ekim Ayında Star TV ekranlarında olacak .28 Ekim’de doğum gününü kutlayacak başarılı oyuncu, 33 yıla sığdırdığı bu başarılarının ardından sinemaya adını altın harflerle yazdırmaya aday.

Tarık Akan, Cüneyt Arkın ve Kadir İnanır’dan sonra neredeyse “jön” kavramına hasret kalan Türk sinemasına ilaç gibi gelen Kıvanç Tatlıtuğ, ilerleyen yıllarda Tarık Akan’ın yerini alacak belki de…

Sadece yakışıklılıklarıyla oyunculuğa tutunan onlarca aktöre inat, her rolün hakkını vererek herkesten farklı olduğunu kanıtlayan Kıvanç Tatlıtuğ, bir çok “jön” adayının oyunculuğa bakış açısını değiştirmiştir şüphesiz Aldığı roller için yaptığı hazırlıklıklar ve oyunculuktaki başarısı dillerden düşmeyen Kıvanç Tatlıtuğ’a meslek hayatının geri kalan döneminde artan bir başarı grafiği temenni ediyor, keyifli sohbeti için kendisine teşekkür ediyoruz.

Kimbilir, belki biz de bir gün dünya sinemasında yankılanan bir yapıma imza atar ve Kıvanç Tatlıtuğ gerçeğini tüm dünyayla paylaşma fırsatı yakalarız.

Yorumlar

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*