SON DAKİKA

VEFADENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ; YÜZÜNÜZLE BERABER DİŞLERİNİZDE GÜLSÜN

dentistDiş beyazlatma dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir. Şu anda bilinen iki değişik diş beyazlatma yöntemi vardır. Bunlardan ilki hastanın kendi başına uygulayabileceği bir yöntemdir, aşamaları şöyledir:

 

 

-Hekimin ağızdan ölçü alıp, dişlerinizin üzerine takabileceğiniz ince
lastik kalıpları hazırlatması,
– Hastanın kendisi için hazırlanmış özel kalıbın içerisine ilaç
yerleştirerek bu kalıbı beyazlatılacak dişlerin üstüne günde en az
6 – 8 saat takması (tercihen uykuda),
– Tedavinin ortalama 1 – 4 hafta içinde sonlandırılması, ikinci diş
beyazlatma yöntemi ise klinikte bir hekim tarafından yapılan diş
beyazlatmadır ki aşağıdaki şekilde uygulanır:
– Beyazlatıcı ilaç bu işlem hakkında deneyimi olan bir hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir.
– İlgili dişin üzerine beyaz renkli ışık kaynağı belli bir süre tutulur.
– İşlem bittiğinde sonuç hemen gözlenir. Her iki yöntemde etkin
olmasına rağmen tercih, renklenmenin derecesine, diş beyazlatma
tedavisinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istendiğine ve hekimin
görüşüne bağlıdır.

Dişlerde istenmeyen lekelerin bir çok sebebi olabilir. En yaygın olanları; dişleri boyayan maddelerin (kahve, çay, kola, sigara vb.) tüketimi, travmalar, eski protezler, kaplamalar, dolgulardır. Dişlerin oluşumu boyunca kullanılan antibiyotik (tetracycline) veya aşırı florit tüketimi de dişlerde renklenmelere yol açabilir.Bu durum dişin yapısından ileri gelebileceği gibi dış etkenlerin boyaması ile, gelişim çağında alınan antibiyotik ya da florür sebebi ile yaşlılıkta dişe gelen bir darbe sebebi ile de olabilir.
Diş beyazlatma işlemi hemen hemen herkese uygulanabilir. Ancak, tedavinin etkili olamayacağı bazı durumlar vardır. Diş hekiminiz tam bir ağız içi kontrol ve teşhisi ile dişlerin bu işlem için uygun olup olmadığını belirleyecektir. Dişleriniz sağlıklıysa daha beyaz ve doğal gülümseme için ideal bir çözümdür.Diş beyazlatma işlemi zor ve zahmetli bir işlem değildir. Ağız sağlığı teknolojisindekiilerlemeler sayesinde dişleriniz çok kısa bir sürede, güvenli ve etkin olarak beyazlatılabilmektedir.

Diş beyazlatma tedavisi güvenli bir işlemdir. Yapılan araştırmalara göre, dişlerin beyazlatılması diş hekiminizin gözetimi altında yapılırsa son derece etkin ve güvenlidir. Dişler ve dişetleri hiçbir şekilde zarar görmez.Genelde, ilk uygulamada beyazlama başlar. Ancak, ideal görüntüye ulaşmak için, uygulamanın 10 – 14 gün devam etmesi gerekir.Dişler her zaman için eskisinden daha beyaz olacaktır. Ancak, hastaların alışkanlık ve ağızbakımına bağlı olarak yılda bir – iki kez pekiştirme tedavisi gerekebilir.

 

HAMİLELİK AhamilelerĞIZ SAĞLIĞINI NASIL ETKİLER?

Hamilelik sırasında anne dişlerinden kalsiyum kaybı ve her hamilelikte annenin bir dişini kaybedeceği yanlış bir inanıştır. Fakat hamilelik sırasında ağız sağlığında bazı değişikliklerin olacağı da bir gerçektir. En önemli değişiklik östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artış olup, bu durum da dişler üzerindeki plak birikiminin artması ile bağlantılıdır.

Eğer plak uzaklaştırılmazsa dişeti iltihabına (gingivitis) neden olur. Bu durum “hamilelik gingivitisi” adını alır. Dişeti kırmızı, hacim olarak artmış, hassas ve kanamalıdır. Bu tablo daha çok 2. üç aylık dönemde hamile kadınların çoğunluğunu farklı şiddette etkiler. Eğer gingivitis zaten mevcutsa hamilelik sırasında şiddeti artabilir ve tedavi edilmezse periodontitise
ilerleyebilir. Hamile kadınlarda aynı zamanda “hamilelik tümörü” geliştirme riski de vardır. Bunlar dişeti büyümelerinin irritasyonu sonucu oluşan iltihabi lezyonlardır. Genellikle kendi haline bırakılmakla beraber, hastaya rahatsızlık veriyorsa veya çiğneme, fırçalama ve diğer ağız bakımı işlemlerini engelliyorsa dişhekimi tarafından alınmalıdır.

BU PROBLEMLER NASIL ÖNLENEBİLİR?

Dişeti iltihabı dişlerin etkin olarak bakımı ve temizlenmesi ile önlenebilir. Her gün en az iki kez, mümkün olan durumlarda her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır. Her gün tüm dişlerde diş ipliği ile temizlik işlemi de yapılmalıdır. Sabah diş fırçalamak rahatsızlık veriyorsa ağız su veya anti-plaque ve floridli gargaralarla çalkalanmalıdır. Dengeli beslenme ile birlikte C ve B12 vitamin destekleri de ağız sağlığının sürdürülmesi açısından önemlidir. Diş hekimine daha sıklıkla gidilmesi de etkin plak kontrolünü sağlayarak gingivtis gelişimini önler. Plak kontrolünün sağlanması aynı zamanda dişeti irritasyonunu ve hamilelik tümörlerinin oluşma riskini de azaltır.

DİŞ HEKİMİNE NE ZAMAN GİTMELİDİR?

Hamilelik planlanıyorsa veya hamile olunduğundan şüpheleniliyorsa diş hekimi ziyaret edilmelidir. Ilk 3 aylık dönemde temizlik yapılması
uygundur. Diş hekimi hamileliğin kalan dönemi için bir tedavi takvimi hazırlayacaktır. İkinci 3 ayda da ağız dokularında meydana gelen değişikliklerin ve ağız bakımının etkinliğinin değerlendirilmesi ile birlikte tekrar temizlik önerilebilir. Duruma göre üçüncü 3 aylık dönemde de tekrar randevu verilebilir fakat tüm bu seanslar mümkün olduğunca kısa süreli olmalıdır

Yorumlar

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*