SON DAKİKA

5 yıllık hasret SONA ERDİ… : Murat Boz

karizmatik, yakışıklı ve “janti” MURAT BOZ 

web1

MURAT BOZ 8 NİSAN’DA “JANTİ” DEDİ

5 yıl aradan sonra Murat Boz’un 12 şarkıdan oluşan yeni albümü JANTİ, 8 Nisan Cuma günü tüm müzik marketlerde yerini aldı… DMC etiketiyle piyasaya çıkmış olan albümde, Türkiye müzik sektörünün en önemli sanatçıları ve müzik direktörleri ile çalışan Murat Boz albümün prodüktörlüğünü de üstlendi.

ALBÜMDE 2 MURAT BOZ ŞARKISI

8 Nisan’da piyasaya çıkan albümde bir de Murat Boz sürprizi yer alıyor. Sözü ve bestesi kendisine ait olan “Elveda Deme” ve “Siyah Gün” isimli 2 şarkısının da yer aldığı albümün stüdyo çalışmaları yaklaşık 14 ay sürdü.

JANTİ’DE YILDIZLAR GEÇİDİ

Murat Boz JANTİ albümü ile Ebru Gündeş, Ozan Çolakoğlu, Mustafa Ceceli, Sıla, Fettah Can, Emrah Karaduman, Gürsel Çelik, Alper Narman, Onur, Soner Sarıkabadayı, Ersay Üner, Cansu Kurtçu, Oğuzhan Koç, Kadir Mutlu ve Leyla Özöksüz gibi müzik sektörünün birbirinden değerli isimlerinin yer aldığı yepyeni ve farklı bir projeye imza attı. Yeni albümü ile hayranlarının karşısına farklı bir konseptle çıkan Murat Boz’un fotoğraf çekimlerini Emre Ünal, styling çalışmasını ise İpek Ersoy gerçekleştirdi.

“Sanatçı olmasaydı futbolcu olacaktı.”   MURAT BOZ
Murat Boz; 1980 yılının 7 Mart’ında Nedret Hanım ve Cafer Bey’in ikinci ve son oğlu olarak Ereğli’de dünyaya gözlerini açmış. İlk ve orta öğrenimini Ereğli’de bitirmiş. Boz’un bugünlere
gelmesinin en önemli kişilerinden birisi de ilkokul öğretmeni Nesrin Hanım’mış. Sesinin güzelliğini keşfeden Nesrin Hanım ailesiyle bu durumu paylaşmış ve anne babası da çocuklarına destek olmuş. Boz’un babası Cafer Bey çok neşeli ve enerjisi yüksek ve bir o kadar da fanatik Beşiktaşlı “Murat’ın sol ayağı çok iyiydi, öyle ki o dönem hocası Afrikalı bir futbolcuya benzetirdi. Eğer bu mesleği seçmeseydi kesinlikle futbolcu olurdu. Kader bu ya belki Beşiktaş’ta oynar çok faydalı da olurdu” diyor.

Şarkı yarışmaları ve Güzel Sanatlar Eğitimi web2

Boz; annesinin müzik yarışmalarına yönlendirmesi sonucu 1995 yılında girdiği yetenek sınavlarını kazanmış ve Erenköy’de bulunan İstanbul Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’ne başlamış. Piyano ve keman dersleri almış. 1998 yılında Milliyet gazetesi tarafından düzenlenen ‘Liseler arası Müzik ve Halk Oyunları Yarışması’nda birinci olmuş. İstanbul Bilgi Üniversitesi’ni Caz ve Vokal bölümünü burslu kazanmış; o dönemleri anlatan Cafer Bey “Murat Bilgi Üniversitesi’ni dört arkadaşıyla birlikte kazandı şu an o dört arkadaşı da çok iyi yerlerde” diyor. Bilgi Üniversitesi’nden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nı bitirmiş. Daha eğitimin ilk yıllarında vokalistlik yapmaya başlamış, İlk vokalistliğini yaptığı isim ise Emel Müftüoğlu olmuş. Sonrasında Grup Hepsi, Tarkan, Nil Karaibrahimgil, Nazan Öncel, Hande Yener, Burcu Güneş gibi daha birçok şarkıcıya stüdyo albümlerinde ve konserlerinde vokalistlik yapmış. En çok vokalistliğini yaptığı sanatçı ise Tarkan. Tam 6 yıl boyunca Tarkan’a vokalistlik yapmış.

Ve Murat Boz sahnede!

İlk single çalışması ‘’Aşkı Bulamam Ben’’ şarkısı olmuş. Söz ve müziği Nil Karaibrahimgil’e ait olan şarkı 2006 Temmuz ayında piyasaya sürülmüş. Sosyal sorumluluk projeleri Boz, 2011 yılı sonlarında Türkiye’de gerçekleşen Van depremi mağdurlarına yardım için Aralık 2011’de düzenlenen Van İçin Pop konserinde sahne almış. 2012’de Greenpeace tarafından Kuzey Kutbu’nun korunması amacıyla düzenlenen kampanyaya destek vermiş ve kampanya için çekilen filmin Türkçe olarak seslendirilmesinde görev almış.

Boz beyaz perde de…

2014 PuCCa’nın Küçük Aptalın Büyük Dünyası kitabından esinlenerek yaratılan “Hadi İnşallah” filminde Büşra Pekin ile başrolü paylaştı. Boz, Pekmez rolü ile eleştirmen ve izleyiciden tam not aldı. 2015 yılında yine semtimizin yıldızlarından Burak Özçivit ve Aslı Ünver ile birlikte Kardeşim Benim’de oynadı. İstanbul Aydın üniversitesi 2016 İletişim Ödülleri’nde ‘’Yılın En İyi Erkek Sinema Oyuncusu’’ ödülünü aldı. Piyano, keman ve ney çalabilen Murat Boz, müzikal kariyerinin yanı sıra çeşitli firmalarının reklam yüzüdür. 2011 yılından bu yana düzenlenen O Ses Türkiye programının dört jüri üyesinden biridir ve yarışmanın ilk sezonunun kazanan jüri üyesidir.

Yorumlar

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*