SON DAKİKA

DAHA İYİSİ GELENE KADAR EN İYİSİ O : CEM YILMAZ

WEB1O bir fenomen… Ve kuşkusuz tüm zamanların en iyi komedi sanatçısı. Bu ay ki “en”ler köşesinin konuğu, Cem Yılmaz. Zekânın doğaçlamayla harmanlandığı bir usta. Bildiğimiz tüm şeyleri o anlatırken yeniden keşfederiz; sanki yanımızdan geçmiş ya da aynı masada oturduğumuz evden, aileden biridir o. Peki kimdir bu Cem Yılmaz? Kahkahanın tartışmasız adreslerinden Cem Yılmaz’ın hayatını sizler için derledik.

23 Nisan 1973 gibi anlamlı ve önemli bir günde, Sabahat Hanım ve Arif Bey’in ikinci çocuğu olarak İstanbul’un Kocamustafapaşa semtinde hiç de enteresan olmayacak şekilde ağlayarak gözlerini dünyaya açmıştır. İlköğrenimini Mehmet Akif İlkokulu’nda tamamlayan Yılmaz, Ortaokulu Bahçelievler Kazım Karabekir Ortaokulu’nda okumuş, sonrasında Etiler Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel Yönetimi bölümünü bitirmiştir. Karikatüre olan merakı ve yeteneği sayesinde üniversite yıllarında Leman isimli mizah dergisinde çalışmaya başlayan Yılmaz, daha sonra
aynı dergide yayınlanan çalışmalarını “Karikatürler” adlı kitabında, yeniden mizahseverlerin beğenisine sunmuştur.
WEBV21995’ten günümüze, tek kişilik KOMEDİ ZİYAFETİ…
İlk gösterisini 1995 yılının Ağustos ayında Leman Kültür’de gerçekleştiren Yılmaz, yine 1995 yılının Aralık ayında Beşiktaş Kültür Merkezi’nde (BKM) stand-up gösterileriyle sahne almaya başlamıştır.
Bugüne kadar binlerce kez gösteriye çıkan Cem Yılmaz, neredeyse her gösterisini kapalı gişe sergileme başarısını göstermiş bir sanatçıdır.
Ve Beyaz Perde…
Başrollerini Mazhar Alanson ile birlikte üstlendiği, senaryosunu da kendisinin yazdığı, sanatçının beyaz perdedeki ilk deneyimi olan, 1998 tarihli “Her şey Çok Güzel Olacak” isimli film, yurtiçi ve yurtdışında toplam 1 milyon 800 bin kişi tarafından izlenmiştir. 2001 yılında ilk kez televizyon ile karşılaşan kasabanın üçkağıtçı ve yalancı sakini Fikri’yi canlandırdığı “Vizontele”de özellikle “Peki Zeki Müren de bizi görecek mi?” esprisiyle zihinlere kazınmıştır.

2004 yılında senaryosunu da yazdığı Gora, izleyiciden tam not almış. Yılmaz’ın canlandırdığı Arif Işık, Komutan Logar, Erşan Kuneri, Komutan Kubar, Humar’ın Oğlu Timar rolleri fenomen haline gelmiştir.
WEB32005 yılı yapımlı “Organize İşler”deki Müslüm Duralmaz rolü 11. Sadri Alışık Ödülleri’nde Yılmaz’a “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü getirmiştir. 2006 yılında yine Mazhar Alanson ile bir araya geldiği, senaryosunu da yazdığı “Hokkabaz” filmindeki İskender Tünaydın rolü Yılmaz’a 34. Brussels Uluslararası Bağımsız Film Festivalinde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü ve 12. Sadri Alışık Ödülleri “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandırmıştır.
2008 yılında Gora’nın devamı niteliğinde senaryonun yanında yönetmenliğini de Yılmaz’ın yaptığı Arog filminde Arif Işık, Kaaya, Komutan Logar, Enigma, Komutan Kubar rolleriyle izleyiciden bir kez daha tam not almıştır. Ayrıca, “Bee Movie” ve “Arthur et la vengeance de Maltazard” adlı animasyonlarda seslendirmen olarak karşımıza çıkan Yılmaz, T.C. Kültür Bakanlığı ve CMYLMZ Fikir Sanat tarafından
desteklenen, yapım yılı 2011 olan, yönetmen Belma Baş’ın ilk uzun metrajlı film çalışması “Zefir” filminde konuk oyuncu olarak rol almış; Ferzan Özpetek’in yönettiği, Mart 2012’de vizyona
giren İtalyan yapımı “Magnifica Presenza” adlı filmde de Yusuf Antep’i canlandırmıştır.
Gösterilere Devam
Sinema alanındaki çalışmalarının yanı sıra sahne gösterilerini de devam ettiren ve tümü kapalı gişe oynayan 4 ayrı standup gösterisi gerçekleştirmiştir. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası işbirliğiyle özel konserler kapsamında orkestraya 2 kez şeflik yapmış ve üniversite ziyaretlerinin birleşiminden
oluşan bir DVD çıkarmıştır. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 2012 yılında sahne aldığı “CM101MMXI Fundamentals” gösterisini 3 Ocak 2013 tarihinde sinemalarda da gösterime girmiştir.
Gösterileri kapalı gişe oynayan CM101MMXI Fundamentals, sinema gösteriminin ilk 4 gününde 600 binin üzerinde seyirci sayısına ulaşmıştır.
Kariyeri boyunca birçok markanın reklam yüzü olmuş, aralarında Panasonic, Opet, Türk Telekom, Türkiye İş Bankası, Doritos gibi büyük markaların yer aldığı firmalar için başarılı reklam
kampanyalarına imza atmıştır. Ailenin ortanca çocuğu olan Yılmaz’ın bir ağabeyi ve bir kızkardeşi bulunuyor 🙂
Yılmaz’ın ağabeyi Can Yılmaz her ne kadar Cem Yılmaz aksini iddia etse de çok başarılı bir yazar. Yazılarını Kafa Dergisi’nden takip edeceğiniz Can Yılmaz’ı okumanızı öneriyoruz. 10 milyon takipçi sayısıyla Twitter’da, 1 buçuk milyonu aşkın abone sayısıyla Youtube’da en fazla abonesi olan bir Türk olarak bayrağı taşıyan Yılmaz’ın kendisine benzerliğiyle dikkat çeken 4 yaşında Kemal adında bir oğlu var. +Plus ekibi olarak sevdikleri ile harika bir yıl diliyor. “İyi ki Doğdun Cem Yılmaz” diyoruz.

 

Yorumlar

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*