SON DAKİKA

BEYNİMİZİN DOSTU MÜZİK

web1

Dr. Bülent MADİ
Nöroloji Uzmanı

Neşelendiğimizde, üzüldüğümüzde veya özlem duyduğumuzda müzik dinlemek, şarkı söylemek, duygularımızı olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Bu, belki de müziğin duygularımıza tercüman olmasından kaynaklanır. Keyiflenmek, hüzünlenmek, öfkelenmek gibi birçok duyguyu yaşadığımızda çoğumuzun başvurduğu ilk adres müziktir…
Anne karnından itibaren ortalama 4 yaşına kadar beynin gelişimi çok hızlı ilerler. Çünkü bu dönemde sinir hücreleri arasındaki bağlantı kurma potansiyeli çok hızlıdır. Okul öncesi dönemde (4-6 yaş arasında) bu temelin üzerine yaşam boyu kalacak beceriler kazandırılır. Beyin hücreleri arasındaki bağlantıların artışı ile çocuğun zihinsel kapasitesi artar. Tüm yaşam sürecinde ses ve müziğin bu bağlantı artışında önemli payı vardır.

Müzik dinlemek, tempo tutmak, müziğe ıslıkla eşlik etmek, ezbere şarkı söylemek, duygu yükleyerek şarkı söylemek, müzik dinlerken hayal kurmak, müzik aleti kullanmak, müzik aleti kullanırken şarkı da söylemek… Her süreçte beynin çalıştığı alanlar farklıdır. Beyinde müzik dinlemek ve şarkı söylemek ile ilgili bir alan varmış gibi görülse de (planum temporale) aslında, beyin bu becerileri gerçekleştirirken birçok alanın koordinasyonunu sağlar, yani ağ sistemlerini kullanır. Örneğin bir şarkıyı piyano çalarken şarkı söyleyen bir kişiyi düşünelim:

1- Şarkı sözlerini hatırlıyor.
2- Onu dil dudak hareketlerini kullanarak söylüyor.
3- Şarkı sözlerini anlıyor, duygu katıyor.
4- İki elini kullanarak, hangi basınçla basacağını ve hızını ayarlayarak piyanonun tuşlarına basıyor.
5- Notalara bakıyor.

Bu kişi birçok eylemi bir arada yaparak çeşitli beyin alanları koordineli bir şekilde çalıştırıyor. Yani gerek müzik dinlerken, gerek şarkı söylerken gerekse bir müzik aleti çalarken beyinde hatta beyincikte birçok alan aktif oluyor.

Beynin çoklu uyaranlar alması ve birçok beyin bölgesinin koordinasyon kurması öğrenme potansiyelimizi arttırıyor. Bu nedenle müzik eğitimi alan kişiler matematik, yorumlama, dikkat, hafıza, zamanlama gibi birçok alanda daha başarılı olabiliyor. Yine hayatında müziğe önemli yer veren küçükten büyüğe birçok kişi sosyal becerileri daha güçlü, özgüveni yüksek, sorun çözme konusunda daha yetenekli olabiliyor.

Bebek, çocuk, ergen, yetişkin, yaşlı yaş kaç olursa olsun, müziğin faydalarından yararlanmalıyız. Gelişimsel geriliklerde, öğrenme güçlüklerinde dikkat-unutkanlık sorunlarında, nörolojik, psikiyatrik ve psikolojik alt yapısı olan benzer birçok farklılıkta; müziğin, becerileri geliştirici ve tedavi edici özelliklerini kullanabilir, çözüm sürecini hızlandırabiliriz. Normal gelişim gösteren bireylerde de var olan potansiyeli destekleyebiliriz. Bu noktada interdisipliner yaklaşımımız ile merkezimizde uzmanlarımız ve müzik eğitimcilerimizin işbirliği doğrultusunda çalışmalarımızı müzik desteği ile sürdürmekteyiz.

Normal veya farklı gelişen tüm bireyler için müzik olmazsa olmazdır.

Müzikli günler!

Dr. Bülent MADİ
Nöroloji Uzmanı

Yorumlar

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*