SON DAKİKA

Dr. Esra Özkanlı ile BEBEK DİŞ SAĞLIĞI

Çocuklarda ağız bakım alışkanlığını geliştirmek yetişkinlere oranla daha kolay ve etkili olabilmektedir. Çocuklar ağız diş sağlığına yeterince dikkat edemeseler de, çocuğun el becerisi, merakı ve anne babanın tutumu diş fırçalama alışkanlığının doğru yerleşmesini belirler. Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle daha kolay ve hızlı çürürler. Anne ve babaların dikkat etmesi gereken bazı hususları sizler için Dr. Esra Özkanlı’ya sorduk.

Süt Dişleri Önemli midir?

Süt dişlerinin doğal olarak düşüp altından sürekli dişleri gelene kadar sağlıklı kalması çok önemlidir.Süt Dişleri ;

 • Çocuğunuzun düzgün çiğnemesini ve beslenmesini sağlarlar.
 • Konuşma ve telaffuzun gelişimi için çok önemlidirler.
  Çocuğunuzun kendini güzel hissetmesine yardımcı olur.
 • Sürekli dişlerin gelişimi için çok önemlidir. Süt dişleri erken kaybedildiğinde, çekilen diş boşluğunun kapanmaması ve sürekli dişin o boşluğa sürebilmesi için mutlaka yer tutucu yapılması gerekir.

Süt Dişleri Sorunları Nelerdir?

 • Süt dişlerinde en çok karşılaşılan problem bebeklik döneminde çok fazla şekerli gıdalar tüketmek veya emzik/biberon’un şekerli ürünlere batırılarak çocuğa verilmesi sonucunda erken çocukluk dönemi çürükleri oluşabilmektedir.
 • Süt dişlenme döneminde kötü alışkanlıkların olması (parmak emme, tırnak yeme vb.) dişler ve çene kemiklerinde malformasyonlara neden olabilmektedir.
 • Süt dişlerinin yapısı itibariyle oluşacak bir çürük daimi dişlere göre daha hızlı ilerlemektedir. Bu durumda da çocukta var olacak ağrı çocuğun yaşantısını ciddi anlamda etkilemektedir.

istock_000028317134xxxlarge-compressed22Çocuklar da parmak emmek zararlı mıdır?

Bebekler doğum öncesi parmaklarını emmeye başlarlar. Bu tamamıyla normal bir reflekstir. 4 yaşına kadar bırakılan parmak veya başka nesleleri emme alışkanlıkları kalıcı bir zarara yol açmaz. Fakat bazı çocuklar bu alışkanlıklarından vazgeçmeyebilirler. Bu durumda üst dişler düzensiz olarak surer ve dişler dudağa doğru itilerek öne çıkabilirler. Doktorunuzla görüşerek çocuğunuzun bu alışkanlıklarını değiştirmek için neler yapabileceğinizi konuşun.

Bebek ve çocuklar da ağız ve diş sağlığını korumak için neler yapılmalıdır?

 • Dişetleri ve yeni sürmeye başlamış dişler üzerinde oluşan bakteri birikintileri temiz bir gazlı bez veya eczaneler de satılan yumuşak parmak fırça yardımıyla mutlaka temizlenmelidir.
 • Dişler sürdükten sonra bebeğe ait bir fırça olmalı ve dişler macunsuz olarak fırçalanmalıdır.
 • Fissür örtücü uygulamalarının ve tüm diş yüzeylerinin çürükten korumasında önemli rol oynayan yüzeysel fluorid uygulamalarının yapılması büyük önem taşımaktadır. Fissür örtücü 1 kez yapılmaktadır ve 6 ayda bir kontrol edilmelidir. Flor ise 4-6 ayda tekrar uygulanmalıdır.
 • Bebeklerde biberon çürüğü denilen çürüklerden korunmak için gece biberonla beslenme alışkanlığı olmamalı, biberonla beslenen bebekler de sonrası dişler temizlenmeli ve su içilerek çürüme riski azaltılmalıdır.

Detaylı bilgi için Dr.Esra Özkanlı +90 506 972 18 76

Yorumlar

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*