SON DAKİKA

Düşlerinizdeki Dişlerin Mimarı :Dr. Agah Can

Koşuyolu +Plus olarak ağız sağlığımız önemli dedik ve Dent-10 Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine kalktık geldik. Güler yüzlü diş hekimimiz Agah Can Bey ile ağız sağlığımız üzerine enine boyunu konuştuk.

Bize kendinizi tanıtır mısınız?
1971’ de Pınarhisar ‘da doğdum. İlk ve ortaokul Pınarhisar’da, Lise İstanbul Kabataş Erkek Lisesin’de okudum. 1997 de Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakülte-
sinden mezun olduktan sonra aktif Diş Hekimliği’me özel muayenehanemde devam ettim. 2003 yılında Amerika ya gittim. 2007 de tekrar Türkiye ye dönene kadar Amerikada mesleğimle ilgili çeşitli kurs ve seminerlere katıldım. Döndükten sonra yine yurt dışında Almanya da implant ve yurt içinde estetik Diş Hekimliği ile ilgili birçok kurslara katıldım. 2013 te Özel DENT10 Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğini kurdum. Ve 2 yıldır iyi eğitimli ve profesyonel kadromuzla hastalarımıza kaliteli bir hizmet veriyoruz.

-Dent10 ağız ve diş sağlığı polikliniğinizde verilen hizmetler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Biz DENT10 da Ağız ve Diş Sağlığı için koruyucu hekimlikten başlayarak, fonksiyonu estetikle beraber uyumlu bir şekilde sağlamayı amaç edindiğimiz bir tedavi hizmeti veriyoruz. Bunun için de yeterli bilgi ve deneyime sahip kadromuz bulunmaktadır. Kısacası Ağız ve Diş Sağlığı için gerekli bütün tedaviler kliniğimiz de mevcuttur.

Günlük diş bakımımız nasıl olmalı? Daha beyaz dişler için nelere dikkat etmeli?

Günlük bakım için klasik önerimiz herkesin bildiği gibi günde en az iki defa ve iki dakika Dişlerimizi fırçalamamız gerekiyor. Fırçanın yanında yine yatmadan önde, diş ipi kullanımı da gerekmektedir. Ağız içi gargaralarının da günlük bakım da faydalarını unutmamak gerekir. Bütün bunların yanın da en önemlisi tabi ki Ağız sağlığımız için yeme alışkanlığımızdır.
Daha beyaz dişler için de rütin Diş Hekimi ziyaretleri yanında, özellikle çay, sigara ve kahve tüketimine dikkat.

-Diş temizliği ve diş beyazlatması hakkında biraz bilgi verir misiniz?
Yılda en az iki defa Diş Hekimi kontrolüne gitmemiz gerekiyor. Bu yukarıda da bahsetmiştim, eğer çay, sigara ve kahve tüketimimiz fazla ise ve karbonhidratlı yiyecekler fazla tüketiyorsak, bu kontrolleri fazlalaştırabiliriz. Ayrıca sigara tüketimi tükrük bezlerini baskılayarak, tükrük akışını olumsuz etkilemektedir. Bu da ağız kuruluğuna sebeb olarak, diş taşı oluşumunu arttırmakta ve ağzımız da istenmeyen kokular oluşturmaktadır. Bunu da Diş Hekimi kontrolleri ile giderebilirsiniz.
Diş beyazlatma, Dişlerin üzerinde ki lekeleri alarak yaptığımız temizleme ve beyazlatmanın yanın da, yapısal olarak ta Dişlerin rengini istediğimiz kadar açabiliyoruz. Bunu da çeşitli kimyasal ajanlar ve takviye ışın kaynağı ile yapmaktayız.

En doğru diş fırçalama tekniği hangisidir?
Aslında Fırçalama tekniği çok önemlidir. Çünkü yanlış yapılan fırçalama sonucun da birçok hasta da özellikle diş etine yakın yerlerde Dişte aşınmalar ve Diş etinde çekilmeler oluşabiliyor. Bunlar bir hastalık sonucu olan rahatsızlıklar değil , tamamen mekanik olarak oluşturduğumuz problemlerdir. Bunun için, dişleri fırçalar ken mutlaka ve mutlaka oval-dairesel hareketler yaparak orta sert bir fırça ile, hem diş etini hem de dişi besin artığı kalmayacak şekilde temizlemeye dikkat etmeliyiz.

-Estetik diş hekimliği uygulamalarınız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
Estetik görüntüyü öncelikle orjinal dişlerin yapısını bozmadan sağlamak önemlidir bizim için. Diş teli (ortodontik tedavi) ve Bonding uyguamaları, bunların başında dır. Ama eğer dişlerde bozukluklar, çürükler varsa ve estetiği Dişlerin yapısına dokunarak çözebileceksek, Zirkon ve Yaprak (Lamine) dişler yapılabilir.

-Türkiye’de ağız ve diş sağlığına yeterince önem veriliyor mu?
Malesef verilmiyor. Toplum olarak Dişimiz de bir problem olmadan [ bu genel sağlıkta da böyle] Diş Hekimine gitmiyoruz. Böyle olunca da Diş Sağlığımız ikinci hatta üçüncü plan oluyor.

-Eğitim düzeyi diş sağlığını etkiler mi? Bunun için sosyal sorumluluk projelerine önerileriniz neler olur?
Evet etkiler. Biz DENT10 olarak zaman zaman özellikle bölgemizde ki yuvalar da ve ana okulların da Çocuk Diş Doktorumuzla minik çocuklarımıza bilgilendirici ve eğitici sunumlar yapmaktayız.

-Gebelikte ağız bakımı için annelere neler önere bilir siniz?
Gebelikte hormanel dengesizlikten dolayı , ağız içinde diş etlerimiz de kanamalar olur. Yine önerimiz bu dönemde Diş Hekimi ne biraz daha sık giderek, Ağız sağlığını maximum sağlamaktır. Yanlış bir kanı var, Hamilelik te diş tedavisi yapılmaz diye…. Asıl bu yanlıştı. Hamilelik te koruyucu hekimliğin yanın da, Diş Çekimi dahil bütün acil müdaleler doktor kontrolun de yapılabilir.

-Teşekkür ederiz.
Ben teşekkür ederim. Yayın hayatınız da başarılar dilerim.

 

Yorumlar

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*