SON DAKİKA

ESTETİK DİŞ SAĞLIĞI VE YENİ İMPLANT UYGULAMALARI

Uzman Diş Hekimi Dr. Ebru Çatal Hocaoğluile son zamanların en popüler uygulamaları İmplant ve Estetik Diş Hekimliği hakkında güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Tecrübesi, birikimi ve yaptığı çalışmalarla semtimizin en önemli diş hekimlerinden olan, Çatal Hocaoğlu bir çok merak edilen soruya cevaplarıyla ışık tuttu.

Ebru Hanım, İmplant ne demektir? Bize biraz bahse der misiniz?
Implant, noksan olan dişlerin yerine, noksan dişlerin görevlerini yerine getirmesi amacıyla çene kemiğine konu- lan yapay diş köküdür. İmplant’ın yapı maddesi genelde titanyumdur bu nedenle estetik açıdan problem yaşatmaz. Vida görünümde olan implantların diğer isimleri; implan- tat, implante, çakma diş, vida diş, vidalı diş olarak da bilinir.

İmplantın, uzun bir kullanım süresi vardır?
İmplantın, uzun bir kullanım süresi vardır. Üreten birçok marka da bunun garantisini vermiştir. 40- 50 yılı aşkın zamanın yanı sıra günümüzde de güvenilirliğinin ve uzun vadeli oluşu kabul edilmiştir. Fakat implantı uygulayan hekimin bilgi birikimi ve tecrübesi de implantın ömründe çok önemli bir etkendir.

İmplant, her diş noksanlığında kullanılır mı?
İmplantın uygulanması için yeterli miktarda kemik varsa tek diş ya da birçok diş için implant tedavisi yapılabilir. Herhangi bir mani olmadığı sürece her diş noksanlığında bu tedavi uygulanır.

Operasyon sırasında acı hissi olur mu?
Tedavi öncesinde yapılan anestezi uygulamaları dikkatli bir şekilde yapıldığında acı hissi yaşanmaz. Bu uygulama genel- de lokal anestezi ile yapılmasının yanı sıra diş çekiminden daha basit bir operasyondur. Ayrıca hastalar diş çekimi sonrası akşam hissedilen acı hissiden gibi acı duyabilirler. Acı hissini gidermek için basit bir ağrı kesici gerekebilir; hatta çoğu vakada gerek kalmayabilir de

Ebru Hanım; yeni implant yöntemlerinden biride immediat implant yani aynı gün / bir günde implant uygulaması bu tedaviden bahsedebilir misiniz?
İmmediat implant yapmak için dişte aktif bir enfeksiyon bulunmamalı ve uygulanacağı bölgede yeterince kemik olmalıdır. Diş çekiminin de olabildiğince az travmatik yapılması ve ihtiyaç olursa implantın çevresine kemik tozu ilavesi yapılması gerekir.

İmmediant İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?
Normal koşullarda diş çekiminden 1,5 ila 2 ay bekleme süresinden sonra implant yapılır. Ama bazı uygun koşullar olduğunda diş çekimi ile aynı zamanda implantlar yerleştirilebilir. Bu işleme İmmediat implant uygulaması denir. Operasyonda  diğer implant uygulamalarına benzer. Tek farkı tecrübe gerektirmesidir.

İmmediant İmplant Kimlere Yapılır ?
İmmediat implant genellikle ön dişlerde uygulanır. Dişin çekim sırasında sağlam kalması gerekir. Diş çekimi travmatik olduğu durumlarda yapılmaz. Ayrıca akut enfeksiyon ve gürülen bir iltihabın olduğu dişlerde yapılmamalıdır.

İmmediat İmplant Sonrası hasta neler yapmalı?
İmmediat implant sonrası eğer diş üzerine geçici bir sabit diş konmuşsa hastanın yumuşak ve sıvı besinler yemesi önerilir. Onun haricinde ilaçları düzenli kullanması, buz kompres uygulaması yeterli olacaktır.

İmmediat İmplant kişiye ne gibi avantajlar sağlar?
İmmediat implantın avantajlarının en başında zaman gelir. Bu teknik sayesinde diş çekiminin iyileşme süresi beklenmez. Aynı anda olması hastanın ikinci bir cerrahi işleme bağlı sıkıntısının oluşmasını da önler. Ayrıca çoğu zaman hastaya İmmediat implantın üstüne geçici sabit diş yapıldığı için hasta,  estetik açıdan da huzursuz olmayacaktır.

GÜLÜŞ TASARIMI İLE IŞIK VE MUTLULUK SAÇAN GÜLÜŞLER

Estetik diş hekimliğinden ve gülüş tasarımından bahsedebilir misiniz?  
Estetik diş hekimliği, kişinin gülüşünün daha iyi ve güzel hale getirilmesi veya dişlerindeki problemle-
rin çözülmesi için yapılan uygulamalar bütünüdür. Dişteki problemler neler olabilir öncelikle dişin en basit olarak sarı renkte olması olabilir. Eğer dişler sarı ise ve kişi dişlerinden memnun ise diş beyazlatma yöntemi kullanılır.Daha ilerleyen durumlarda gülüş tasarımı devreye girer.Gülüş tasarımında kişinin daha düzgün daha güzel bir gülüşe sahip olması amaçlanır. Gülüş tasarımında iki yöntem kullanılır bunlardan birisi Bonding yöntemi yani dişlere zarar vermeden ufak düzeltmeler ve dişlerdeki kırık çatlak bölümle- rin düzenlemesi yöntemi, bir diğer yöntem ise dişin aralık, kırık, kısa , ve çarpışık olduğu durumlarda uygulanan porselen lamine yöntemidir.  Daha sonra bu dişler tek tek bilgisayar ortamında okutularak ortaya içinde metal desteği olmayan gayet doğal gerçek dişten ayırt edilemeyen dişler hazırlanır ve bu dişler kişinin yüzüne uygun şekilde yapıştırılır.
Kısaca söylemek gerekirse Estetik Diş Hekimliği, Bonding, diş beyazlatma, lamine diş, zirkonyum diş, implant, pembe estetik (Diş eti estetiği), Ortodonti ve protez diş gibi tedavileri bünyesinde toparlayan ve sonucunda estetik gülüş tasarımını meydana getiren diş hekimliği becerisidir.

Detaylı bilgi ve randevular  için tıklayın…
Acıbadem Cad. No:184/3(HSBC Yanı) Acıbadem/Üsküdar
Otopark : Balözü Sok. veya Tatlısu Sok.
Tel: 0 216 326 33 53  E-Mail:drebruhocaoglu@gmail.com

 

Yorumlar

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*