SON DAKİKA

Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler

Unutkanlık için kullanılan ilaçlar kadar, çeşitli bitkiler de unutkanlığa iyi gelmektedir. Zihnin yorgunluğunu yenmek beslenmenizde önemli rol almaktadır. Unutkanlık, bilgileri depolamada bozulmaların oluşması olarak tanımlanabilmektedir. Hafıza gücünü arttırmak için vitamin almak ve dengeli beslenmenin yanında doğanın sizlere sunduğu şifalı bitkiler ile de hafıza gücünüzü arttıranız mümkündür. Bu bitkiler arasında biberiye, üzüm, karanfil, ahududu, kereviz, adaçayı yardımcını olabilir.

Biberiye: Beyin damarlarını genişleterek hafızaya iyi gelen bir bitkidir. İçeriğinde karnosik asit olarak adlandırılan antioksidan bulunmaktadır. Bu sayede sinirleri yatıştırıcı, beyinde nörotransmitterlerin arızalarını önleyen, belleği geliştirmeye yardımcı olma gibi özellikler barındırır.

Ceviz: Hafızayı canlı tutan bir besindir. Görüntü olarak beyni andırması ile konsantrasyon güçlüğü için etkili olmaktadır.

Üzüm: Unutkanlığı etkileyen kuru üzüm, dimağı kuvvetlendirmektedir.

Karanfil: Çay olarak demlenerek içilen karanfil hafızayı güçlendirme, zihni açma ve unutkanlığı geçirici özellikleri bulunmaktadır.

Ahududu: Kişiye zindelik veren, zihinsel yorgunluğu giderici özelliğe sahip bir bitkidir.

Kereviz: Unutkanlığı ve sinir yorgunluğunu giderici özelliği bulunmaktadır. B vitamini, demir ve kireç içeren kereviz, kan ve süt yapar, karaciğerleri temizleme özelliği bulunmaktadır. Unutkanlığın nedenlerinden biri olan kan ihtiyacını karşılayacaktır.

Adaçayı: Zihin yorgunluğunu gideren bitkilerdendir. Kurutulmuş adaçayının yaprakları ile hazırlanan çay düzenli olarak tüketildiğinde hafızayı güçlendirici etkisi bulunmaktadır.

Bu bitkilerin yanı sıra unutkanlığa iyi gelen bazı bitki ve gıdalar da bulunmaktadır. Bunlar kırmızı acı biber, soğan, sarımsak olarak sayılabilir.

Yorumlar

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*